Inwestorzy zastanawiający się nad zakupem i montażem pompy ciepła mogą mieć szereg pytań i wątpliwości. W poniższym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na kilka najważniejszych.
Pompa ciepła uznawana jest nie bez powodu za jedno z najbardziej ekologicznych systemów grzewczych. Tu istotą pozostaje to, że pompa może efektywnie pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych: wody, gruntu lub powietrza. Jej montaż pozwala czerpać energię z natury, a jej pozyskiwanie wspomagane jest najczęściej jedynie przez wykorzystanie prądu elektrycznego. jak jednak można zmierzyć wydajność pracy takiej pompy?
Aby można było zmierzyć zużycie energii na wspomaganie pracy pompy ciepła, warto przeanalizować konkretną instalację urządzenia oraz obliczyć straty ciepła budynku. Na ich wysokość wpływ ma kilka istotnych czynników, tj.: wybrana temperatura komfortu grzewczego, izolacja, temperatura zewnętrzna, jak i sposób użytkowania budynku. Aby można było szybciej wybrać maksymalnie wydajne urządzenie grzewcze, warto zwrócić uwagę na wartość określaną skrótem COP – jest to współczynnik stosunku mocy grzewczej do wielkości poboru prądu. Im wartość COP jest wyższa, tym większa pozostaje wydajność pompy. Podsumowując: urządzenia jakimi są pompy ciepła, zapewniają najwyższy komfort cieplny przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnie niskich rachunków za ogrzewanie. Co więcej – nie wymagają stałego nadzoru ani nadzwyczajnego zaangażowania ze strony domowników – w zasadzie żadna ingerencja w działanie pompy ciepła nie jest potrzebna.