Pompy ciepła zaliczane są do tej kategorii urządzeń grzewczych, które określa się wieloma korzystnymi przymiotami. Są bowiem często wysoko bezawaryjne, nie wymagają obsługi, a do tego jeszcze są tanie w eksploatacji oraz maksymalnie ekologiczne.

Pompy ciepła skutecznie działać mogą dzięki korzystaniu z różnych, odnawialnych i całkowicie naturalnych, źródeł ciepła. Mowa o powietrzu, wodzie oraz gruncie. Przyjrzyjmy się zatem ich poszczególnym rodzajom.

Pompa powietrzna to rozwiązanie z grupy tych najtańszych, występujących w opcji split i monoblok. Tą drugą montuje się podobnie jak kocioł, wewnątrz budynku, a zasada jej działania jest zbliżona do pracy kotła. Pompa split z kolei składa się z dwóch elementów – zewnętrznego i wewnętrznego, połączonych przy pomocy przewodów z płynem chłodniczym. Tu jednak dużym problemem mogą być znaczne zmiany warunków atmosferycznych, dlaczego podczas wyboru tego rodzaju pompy należy jej zakup dokładnie przemyśleć i skonsultować z doświadczonymi fachowcami.

Pompy ciepła pozyskujące energię z gruntu uznawane są z kolei za najbardziej niezawodne urządzenia grzewcze. Przy ich wyborze jednak należy pamiętać o konieczności zamontowania dodatkowej instalacji do odbioru ciepła – jej koszt jednak często jest naprawdę duży, a warunki jej montażu nie zawsze są całkiem realne. To również warto szczegółowo sprawdzić przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Pompa gruntowa, pozyskująca energię z gruntu przy wykorzystaniu kolektora, również wymaga dość kosztownej instalacji dodatkowej. Kolektory poziome wymagają dostępu do dość dużej powierzchni działki, pionowe możliwe są do zainstalowania nawet na małych działkach.