Pompy ciepła już od dawna uznawane są za jeden z najbardziej ekonomicznych i polecanych sposobów nowoczesnego ogrzewania, a nawet chłodzenia budynku mieszkalnego. Warto jednak wiedzieć, czy z równie dużym powodzeniem ich montaż spotka się w każdym domu. Jak przekonują specjaliści branżowi, inwestycja będzie najbardziej uzasadniona wówczas, gdy spełnione pozostają dwa warunki:

  • budynek mieszkalny jest ocieplony zgodnie z obowiązującymi aktualnie normami budowlanymi
  • w budynku zainstalowane zostało ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podłogowe

Analizując wyżej wymienione warunki można jednoznacznie stwierdzić, że pompy ciepła najlepiej sprawdzą się w domach dopiero co wybudowanych lub takich, w których przeprowadzono niedawno termomodernizację. W niezbyt dobrze ocieplonych domach montaż pompy ciepła raczej mija się z celem – przynajmniej na to wskazują specjaliści i fachowcy z branży.

O warunku podkreślającym konieczność montażu ogrzewania podłogowego można jeszcze dyskutować, bo nie jest to warunek obowiązkowy. Oczywiście dużo łatwiej mówić o pełnym sukcesie montażowym pompy ciepła wówczas, gdy o tym zamiarze będzie wiadomo już na etapie budowy budynku mieszkalnego.

W przypadku montażu ogrzewania podłogowego ważna staje się jakość wykonania usługi. Najlepiej, by można było z sukcesem wykorzystać już wodę grzewczą o temperaturze do 40°C. I choć koszt samej tej instalacji będzie nieco droższy niż w przypadku standardowej podłogówki, z pewnością w sytuacji wykorzystania powietrznej pompy ciepła, nadwyżka inwestycyjna szybko się zwróci.