Powietrzna pompa ciepła, coraz częściej montowana nieopodal domów jednorodzinnych, z powodzeniem wykorzystywana jest do ich skutecznego, a przy tym bardzo oszczędnego ogrzewania. Jeśli dołożyć do tego czynnik ekologiczny i maksymalną ochronę środowiska, otrzymuje się rozwiązanie z rzędu tych najbardziej sprawdzonych i polecanych. Co jednak warto wiedzieć o pompach ciepła, szczególnie tych powietrznych, by móc w pełni wykorzystać właściwości tych nowoczesnych urządzeń? Poniżej kilka faktów i mitów o działaniu pompy ciepła właśnie.

Zacznijmy od obalenia pierwszego mitu: pompy ciepła powietrzne nie są drogie. Koszt tego rodzaju instalacji jest dużo mniejszy od pozostałych rozwiązań grzewczych dostępnych na rynku – różnica w kosztach wynosić może nawet 50%.

Kolejnym mitem jest praca pompy jedynie w dodatnich temperaturach. Wdrożenie innowacyjnej technologii, zaprojektowanej specjalnie z myślą o wykorzystaniu zimą, pozwala bowiem obecnie na pracę takich urządzeń w pełnym zakresie temperatur: od  -25oC do nawet +45oC. Takim samym mitem jest, że pompa ciepła może z sukcesem działać jedynie w łagodnym klimacie. Nic bardziej mylnego – pompa działać będzie bowiem również w bardzo surowym klimacie charakterystycznym choćby dla Szwecji.

Kolejnym mitem jest spore zużycie prądu przez pompę ciepła. Jak się okazuje – zapotrzebowanie na energię elektryczną pojawia się w przypadku pompy wyłącznie wówczas, gdy mowa o zasilaniu sprężarki. Możliwe staje się również takie skonstruowanie urządzenia, by działało głównie podczas nocnej, tańszej taryfy, a w ciągu dnia wykorzystywało nadmiar energii.

A co z faktów krążących o pompie ciepła jest warte podkreślenia? Z pewnością jej prosty montaż oraz duża bezawaryjność działania. Dużo łatwiej ją zamontować szczególnie w porównaniu do pompy wykorzystującej w działaniu wodę gruntową.

Nowoczesna pompa ciepła działa też niezależnie od temperatury zewnętrznej – przy wykorzystaniu współczesnych osiągnięć technologicznych, działać z sukcesem może nawet w temperaturze -25oC.