Swoim wyglądem przypomina raczej lodówkę lub niezbyt duży kocioł grzewczy na gaz. Ale to nic innego, jak profesjonalna i nowoczesna pompa ciepła, która coraz częściej pojawia się w przydomowych instalacjach grzewczych, wspomagających tanie i skuteczne ogrzewanie powierzchni użytkowej, jak i wody użytkowej właśnie. Dlaczego urządzenie to zyskało miano „pompy”? Głównie przez wzgląd na wykorzystywanie ciepła do ogrzewania domu. Pompa bowiem działa an zasadzie przepompowywania – transportuje ona ciepło ze źródeł o niższej temperaturze, do tych, gdzie konieczne staje się zapewnienie wyższej temperatury. Całość procesu opiera się głównie na przemianach termodynamicznych.

Co ciekawe – w działaniu pompy wykorzystywane mogą być różne źródła energii – mówiąc o tych dolnych, skupia się najczęściej na trzech ich rodzajach – gruncie, wodzie, a nawet powietrzu.

Pompa ciepła, aby mogła skutecznie działać, powinna zostać wyposażona w zasilanie energią elektryczną. Samo jednak jej zużycie jest na tyle małe, że w żadnym wypadku nie da się porównać generowanych w ten sposób kosztów z kosztami choćby ogrzewania kotłem gazowym lub olejowym. W tych dwóch ostatnich przypadkach, koszt samego surowca do spalania, pozostaje bowiem dość znaczny. Szczególnie zaś odczuwane to jest w okresie jesienno – zimowych chłodów.

Inwestycją w zakup pompy ciepła warto się zastanowić. Szczególnie, że żyjemy w czasach, gdzie dostęp do nowoczesnych technologii jest niemal nieograniczony, a do tego liczyć można na różnorodne wsparcie – także w finansowaniu dość kosztownych inwestycji proekologicznych. A taką z pewnością jest pompa ciepła właśnie.